Państwo - Onepress
PaÅ„stwo Platona jest traktatem politycznym, który powstawaÅ‚ w kilku okresach. Najpierw, w okresie sokratycznym, zostaÅ‚a napisana ksiÄ™ga I podejmujÄ…ca zagadnienia sprawiedliwoÅ›ci i niesprawiedliwoÅ›ci. PozostaÅ‚ych dziewięć ksiÄ…g autor stworzyÅ‚ parÄ™naÅ›cie lat później, w okresie konstrukcyjnym. W swoim dziele Platon maluje obraz paÅ„stwa idealnego: sprawiedliwy podziaÅ‚ zadaÅ„, równouprawnienie kobiet i mężczyzn, staranna edukacja. PaÅ„stwo idealne jednak brutalnie wkracza w najintymniejsze sfery życia obywateli.
Kiedy ateÅ„ski sÄ…d ludowy skazaÅ‚ na Å›mierć za nieobyczajność i psucie mÅ‚odzieży, Sokratesa, mistrza Platona, autor PaÅ„stwa zaczÄ…Å‚ zadawać sobie pytania, na które chyba nikt do dzisiaj nie znalazÅ‚ odpowiedzi. Czy demokracja jest najlepszym możliwym ustrojem paÅ„stwa? Czy sÅ‚uszne jest, aby gÅ‚os mÄ™drca ważyÅ‚ tyle samo co gÅ‚os pijaka i obiboka? Jak zapobiec nieszczęściom zrodzonym przez gÅ‚upotÄ™, chciwość i żądzÄ™ wÅ‚adzy elit? Jak uniknąć anarchizujÄ…cych, destrukcyjnych skutków nadmiaru wolnoÅ›ci jednostki?
Oddajemy Czytelnikowi do rÄ…k jedno z najznamienitszych dzieÅ‚ Platona w klasycznym przekÅ‚adzie WÅ‚adysÅ‚awa Witwickiego. PrzemyÅ›lenia dotyczÄ…ce ustroju paÅ„stwa sÄ… w tym tekÅ›cie zaskakujÄ…co bogate, a problemy wynikajÄ…ce z niedostatków demokracji uderzajÄ…co aktualne. PaÅ„stwo jest lekturÄ… dość wymagajÄ…cÄ…, jednak powinien jÄ… przeczytać każdy, kto zastanawia siÄ™ nad problemami spoÅ‚eczeÅ„stwa, paÅ„stwowoÅ›ci czy sprawowania wÅ‚adzy.
"WiÄ™c doprawdy, że do rzÄ…dów nie powinni siÄ™ brać ludzie, którzy siÄ™ w rzÄ…dzeniu kochajÄ…."