Myśli - Onepress
Człowiek wyraźnie stworzony jest do myślenia, to cała jego godność: cała zaś jego zasługa i cały obowiązek to myśleć jak się należy
Blaise Pascal
W 1653 roku Blaise Pascal postanowiÅ‚ porzucić studiowanie fizyki i matematyki, aby caÅ‚Ä… swojÄ… energiÄ™ poÅ›wiÄ™cić na stworzenie dzieÅ‚a życia: wielkiej apologii chrzeÅ›cijaÅ„stwa, która stanowiÅ‚aby jego kompletnÄ… analizÄ™ i obronÄ™. PrzygotowujÄ…c siÄ™ do tego zadania, spisywaÅ‚ swoje myÅ›li w postaci krótkich, rozproszonych notatek. W 1658 roku zaczÄ…Å‚ porzÄ…dkować zebrany materiaÅ‚, jednak pracÄ™ nad traktatem przerwaÅ‚y choroba i Å›mierć. Kilka lat później przyjaciele filozofa wydali MyÅ›li - skomponowane na podstawie zachowanych zapisków, w formie zgrupowanych tematycznie uwag, maksym i aforyzmów.
MyÅ›li sÄ… wybitnym dzieÅ‚em teologicznym, a przy tym kamieniem milowym francuskiej prozy. Pascal podjÄ…Å‚ w nim wiele zagadnieÅ„, które nurtujÄ… nas do dziÅ›: nieskoÅ„czoność i nicość, wiara i rozum, duch i materia, sens i próżność. W sÅ‚owach wielkiego myÅ›liciela, przekonujÄ…cego, że wiara w Boga nie jest ograniczeniem wolnoÅ›ci, możemy odnaleźć gÅ‚Ä™boki sens i pociechÄ™. W czasach rozdarcia i niepokoju MyÅ›li przypominajÄ… o poszukiwaniu Boga jako źródÅ‚a czystego dobra. W ich lekturze znajdziemy inspiracjÄ™ do podjÄ™cia decyzji o tym, jak pokierować swoim życiem, aby żyć godnie i szlachetnie. Z niej bowiem wynika prawdziwie rozsÄ…dna etyka czÅ‚owieka, który choć jest tylko trzcinÄ…, najwÄ…tlejszÄ… w przyrodzie, to jest trzcinÄ… myÅ›lÄ…cÄ….
NajwiÄ™kszy wysiÅ‚ek rozumu - to uznać, że istnieje nieskoÅ„czona mnogość rzeczy, które go przerastajÄ…
Blaise Pascal
Osoby które kupowały "Myśli", wybierały także:
Spis treści
Myśli -- spis treści
Od tłumacza 5
Dział pierwszy 19
Dział drugi 33
Dział trzeci 71
Dział czwarty 93
Dział piąty 105
DziaÅ‚ szósty 119
DziaÅ‚ siódmy 137
DziaÅ‚ ósmy 177
Dział dziewiąty 189
Dział dziesiąty 209
Dział jedenasty 231
Dział dwunasty 255
Przyczynek do działu trzynastego 273
Dział trzynasty 277
Dział czternasty 299